wsparcie
-Psychologia -Logopedia -Rehabilitacja i fizjoterapia -Integracja sensoryczna Wczesne wspomaganie rozwoju -Elektrostymulacja w logopedii -Obiady na wynos -Trening umiejętności społecznych (TUS)WCZESNE WSPOMAGANIE ROZWOJU
Dla kogo?
Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka to bezpłatne zajęcia dla dzieci ze stwierdzoną niepełnosprawnością. Mogą z nich skorzystać dzieci do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej. Warunkiem jest posiadanie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka wydane przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w tym specjalistyczną.
Jaki cel mają zajęcia WWRD?
Celem jest jak najszybsze zdiagnozowanie, stopniowe korygowanie nieprawidłowości w rozwoju dziecka oraz dobranie odpowiednich ćwiczeń do jego indywidualnych potrzeb. Wczesne wspomaganie rozwoju ma za zadanie poprawić aktualny stan funkcjonowania dziecka, jak również zapobiec jego pogłębianiu się zaburzeń i deficytów rozwojowych. Zbyt późne podjęcie działań naprawczych może skutkować utrwaleniem nieprawidłowych wzorców funkcjonowania i zachowań, które w dalszym procesie rozwoju mogą być trudne do wyeliminowania.
Co zrobić, aby dziecko mogło skorzystać z zajęć w ramach WWR?
Konieczne jest posiadanie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Dokument ten jest wydawany przez zespoły orzekające działające w oświatowych poradniach psychologiczno-pedagogicznych rejonowych i specjalistycznych. Jeżeli rodzice podejrzewają, że ich dziecko nie rozwija się prawidłowo, powinni udać się do poradni, gdzie dokonywana jest diagnoza i możliwość wydania stosownej opinii.
Jacy specjaliści pracują z dzieckiem w ramach WWR?
W skład zespołu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka naszej placówki wchodzą: - logopedzi, neurologopedzi - psychologowie - fizjoterapeuci (w tym fizjoterapeuci specjalizujący się w terapii Integracji Sensorycznej) Możliwe jest również zatrudnienie innych specjalistów posiadających kwalifikacje do pracy z małymi dziećmi z niepełnosprawnościami. Podstawą uzyskania oczekiwanych efektów jest współpraca: rodzic-dziecko-specjalista.
Jak wyglądają zajęcia? Ile razy w miesiącu?
Zajęcia WWRD prowadzone są indywidualnie, odbywają się w wymiarze 4-8 godzin miesięcznie. Jest również możliwość prowadzenia zajęć w grupie. Zależy to od możliwości i potrzeb dziecka oraz określonego Indywidualnego Programu Wczesnego Wspomagania (IPWW). Źródło: dr Radosław Piotrowicz (naszaklinika.com.pl)